CHP’nin ‘kayıplar’ önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, “Enkazlardan yakınınıçıkartıp ambulansa verip hastaneye sevk edenler diğer yakınlarınıçıkarmak için enkazda çalışmaya devam edip sonra dönüp hastaneye yakınını aradığında yakınını bulamadı” dedi.

CHP’nin “depremde kaybolan insanlar ve refakatsiz kalan çocukların sorunları”yla ilgili Meclis araştırmasıönergesinin TBMM Genel Kurulu’nda bugün görüşülmesine ilişkin grup önerisi, AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, “Enkazlardan yakınınıçıkartıp ambulansa verip hastaneye sevk edenler diğer yakınlarını çıkarmak için enkazda çalışmaya devam edip sonra dönüp hastaneye yakınını aradığında yakınını bulamadı” dedi.

CHP, TBMM Başkanlığı’na bugün “depremde kaybolan insanlar ve refakatsiz kalan çocukların sorunlarının araştırılması” için Meclis Araştırmasıönergesi verdi. CHP, TBMM Genel Kurulu’nda araştırma önergesinin gündemin önüne çekilerek bugün görüşülmesini önerdi.

”CHP olarak bir komisyon kurduk ve çalışmalarımızı yapıyoruz”

Önerinin gerekçesini açıklayan CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, “Millet yardıma koştu. Eliyle, dişiyle, tırnağıyla ama maalesef herkes diyor ki ‘devlet yoktu.’ Çünkü iktidar sahipleri devletin kolonlarını kesti. Talimatla yangın söndürmeye gidenler, tek adam rejimi afeti maalesef felakete çevirdi. Hala yüzlerce canımız kayıp, yüzlerce canımız aranıyor. CHP olarak bu konuda bir komisyon kurduk ve çalışmalarımızı yapıyoruz. Ailelerle görüştük, valiliklerle ve Cumhuriyet başsavcılıklarıyla görüştük” dedi.

“Hastanede yakınını aradığında yakınını bulamadı”

Hakverdi, “İlerleyen süreçte canlardan umut kesildiğinde maalesef iktidar bedenlerden de vazgeçti. Bir an önce özensiz bir şekilde molozlar kaldırılmaya başlandı. Geride kalanlar, yakınlarını bedenlerinin yerine enkazdan aldıkları molozları canın yerine defnettiler. Maalesef çok acışeyler yaşadık. Enkazlardan yakınını çıkartıp ambulansa verip hastaneye sevk edenler diğer yakınlarınıçıkarmak için enkazda çalışmaya devam edip sonra dönüp hastaneye yakınını aradığında yakınını bulamadı ya da günlerce enkaz başında kalanlar, yakınlarını arayanlar enkazdan yakınlarınıçıkaramadıktan sonra savcılıklara gittiler, DNA testleri, fotoğraflar verdiler. Şehir şehir dolaşıp hastane hastane gezdiler, orada da bulamadıktan sonra bakanlıklara gittiler ve bakanlıklarda da maalesef sağlıklı bilgi alamadılar” diye konuştu.

“Adı, sanı, soyadı, yaşı ve memleketi belli olan çocukların kayıp ilanları yayınlanıyor”

İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, “Yüzlerce vatandaşımız kayıp durumdadır. Bu süreçte özellikle ailelerini kaybeden çocuklarımızın ne olacağını bütün vatandaşlarımız gibi biz de takip etmekteyiz. Kayıp çocukların cemaat, tarikat ve vakıflara teslim edildiği yönündeki bilgiler basın aracılığıyla kamuoyuna açıklanmaktadır. Hatta adı, sanı, soyadı, yaşı ve memleketi belli olan çocukların kayıp ilanları yayınlanmakta ve bize ulaşarak çocukların bulunmasını istemektedirler” dedi.

“Nasıl oluyor da siz 9 çocuğu ismailağa cemaati’ne yakın bir kuran kursuna teslim ediyorsunuz”

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, “Şu anda binlerce ile ifade edilen yurttaşımızın akıbetinin ne olduğu belli değil. Pazarcık, Tetirlik Köyü. Benim de memleketim. Köye gittim. Köyde Veli Bıçkıcı… Annesini bir gün önce Maraş MedikalPark Hastanesi’ne götürüyor. Depremin üzerinden bir ayı aşkın süre geçti Veli Bıçkıcı annesinden hala bir haber almış değil. Devreye girdik, sorduk. Hastanede bir yıkım yok. Hasar var ama çökme yok. Ama Fatma Bıçkıcı, o tarihten bu tarihe akıbeti belli değil. Böyle bir şey olabilir mi? Binlerce çocuğumuzun akıbeti belli değil. Devletin koruması altında olan çocukların devlet yetkisini cemaatlere, tarikatlara devrediyor. Nasıl oluyor da siz 9 çocuğu İsmailağa Cemaati’ne yakın bir Kur’an kursuna teslim ediyorsunuz” sözleriyle iktidarın politikalarını eleştirdi.

“Çocukların bulunduğu bina numarası, yer, fotoğraf gibi tüm bilgiler eksiksiz olarak kaydedilmektedir”

AKP Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç, “AFAD, Adalet, İçişleri, Sağlık, Aile ve Sosyal Hizmetler, Milli Eğitim Bakanlığımız henüz ailelerine ulaşılamayan kimliksiz veya kendini ifade edemeyen çocuklar için yürütülecek süreçlere ilişkin koordineli olarak çalışmalarını devam ettiriyor. Kurtarılan veya bulunan vatandaşların, çocukların bulunduğu bina numarası, yer, fotoğraf gibi tüm bilgiler eksiksiz olarak kaydedilmektedir” dedi.

CHP’nin önerisi AKP ve MHP’li vekillerin oylarıyla reddedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir