Dünyanın gündemi Türkiye’deki seçim

Uluslararası basının odak noktalarından biri 14 Mayıs, tüm büyük yayın organlarının web sitelerinin ana sayfalarına bakıldığında ya da gazetelerin birinci sayfasında, bir Türkiye haberi mevcut. Uluslararası ajanslar, önde gelen gazeteler gün geçmiyor ki bir Türkiye analizi yayımlamasın. Bu analizler, basının doğası gereği daha az kapsamlı, daha yüzeysel olabiliyor. Bu nedenle, özellikle ekonomi dünyası, daha derinlikli analizler için düşünce kuruluşlarının raporlarını tercih ediyor. Biz de yakın zamanda, önde gelen düşünce kuruluşlarının yayımladığı analizlere bir göz gezdirdik ve dünyadan, Türkiye’deki seçimlerin nasıl göründüğüne dair bir pencere açmaya çalıştık.

İşte o analizlerden bazıları:

Carnegie Europe:

YEŞİL POLİTİKANIN TÜRKİYE SEÇİMLERİNDE BÜYÜK ETKİSİ OLABİLİR

Türkiye’nin yaklaşan seçimleri, 2023’te dünyanın en önemli seçimleri olarak belirlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaderi; ya otoriter geri dönüşün hızlanması ya da NATO üyesi ülkede yenilenen demokratik ilerleme anlamına gelecek. Ancak yurt içinde Türk vatandaşlarının sandık başına giderken aklında başka şeyler olacak. Türkiye’nin yakın tarihinde sancılı dönüm noktalarının yaşandığı bir dizi yıl dönümü, seçmenlere ülkenin ekonomik ve jeopolitik bağımlılıklarını hatırlatacak ve potansiyel olarak kamuoyunu şekillendirecektir.

Tüm bu konuların kesişmesi, enerji ve çevre ile ilgili endişeler İnşaat projeleri, göz ardı edilen çevre düzenlemeleri ve yolsuzluk arasındaki bağlantı, Türkiye’nin otoriterleşmeye doğru gidişini anlamak için çok önemli. Ayrıca 6 Şubat depreminin neden olduğu hasarın düzeyini açıklamaya yardımcı olur. Ayrıca, ülke kaynaklarının yanlış kullanımı, Ankara’yı enerji ihtiyaçlarının çoğu için Moskova’ya bağımlı ve Avrupa ile birlikte ekonomisini karbondan arındırma konusunda hazırlıksız bıraktı. Tüm bu hareketli parçalar seçimde devreye giriyor ve Türkiye’nin bugünlere nasıl geldiğini ve nereye gittiğini açıklıyor.

Yazının tamanına bu linkten ulaşabilirsiniz:

https://carnegieeurope.eu/2023/04/25/green-politics-could-have-outsized-impact-on-t-rkiye-s-elections-pub-89607

KILIÇDAROĞLU’NUN ERDOĞAN’A KARŞI ZAFERİNİN STRATEJİK SONUÇLARI

İster 14 Mayıs’taki ilk turda, ister 28 Mayıs’ta yapılacak ikinci turda olsun, Türkiye’deki cumhurbaşkanlığı seçimleri nihayetinde görevdeki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu arasında geçecek.

İlki beş yıllık bir dönem daha kazanırsa, senaryo çoktan yazılmış demektir. Türk liderliği, ayrıştırıcı söyleminin bir kısmını yumuşatsa da, Türkiye’nin dış politika yönelimi ve demokratik özgürlüklerin zayıflaması, anlamlı gelişmelerin önünde engel olmaya devam edecek. Batılı ortaklar, yıllardır süregelen eksiklikleri yönetmek zorunda kalacak.

Muhalefet adayı kazanırsa, Batılı liderler çok büyük sonuçlarla yüzleşmek zorunda kalacak. Ankara, NATO ile ilişkilerini normalleştirmek için derhal harekete geçecektir. Ancak, örneğin Kıbrıs ve Suriye gibi bazı mevcut görüş ayrılıkları ortadan kalkmayacak. Olumlu tarafı, hukukun üstünlüğü yeniden sağlanacak ve AB ile ilişkiler düzelmese de iyileşme gösterecek. Şimdiye kadarki en önemli değişiklik güvenlik ve savunma ile ilgili olacak. Açıklandığı gibi, yeni bir Türk liderliği Rusya ile sağlam ekonomik ilişkileri sürdürürken NATO içinde daha yapıcı bir rol oynamaya geri dönerse, bunun stratejik sonuçları çok önemli olacaktır.

Yazının tamanına bu linkten ulaşabilirsiniz:

https://carnegieeurope.eu/strategiceurope/89534

Centre for European Reform

2023 TÜRKİYE GENEL SEÇİMİ AB-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ İÇİN NE ANLAMA GELEBİLİR?

Türkiye, AB’nin en büyük ve stratejik açıdan en önemli komşularından biri, bir NATO üyesi ve AB üyeliği adayı. 14 Mayıs’ta yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iktidarda kalıp kalmayacağını ve Türkiye’nin Avrupa ile ilişkilerini kontrol edip etmeyeceğini belirleyecek.

AB-Türkiye ilişkisi on yılı aşkın bir süredir aşağı yönlü bir sarmalın içinde sıkışmış durumda. Türkiye’nin 2005 yılında başlayan AB üyelik müzakereleri, birçok üye ülkenin Türkiye’nin üyeliği konusundaki suskunluğu ve Kıbrıs’ın bölünmesi konusundaki anlaşmazlığın çözülememesi nedeniyle hızla durdu. Özellikle 2016 darbe girişiminden sonra Türkiye’de demokratik özgürlüklerin devam eden erozyonu, Ankara’nın katılım müzakerelerinin ilerlemesini engelleyen ve diğer birçok alanda işbirliğini engelleyen önemli bir sürtüşme kaynağı.

Ankara ile AB ülkeleri arasında çok sayıda dış politika anlaşmazlığı da yaşandı. Erdoğan, birçok Avrupalının tehditkar ve düşmanca gördüğü, giderek daha iddialı ve militarize bir dış politika izledi. Türkiye, BM destekli federal bir devlet çözümüne karşı çıkarak Kıbrıs’ta iki devletli bir çözümü ilerletmeye çalıştı. Ankara, doğu Akdeniz’de geniş bir münhasır ekonomik bölge talep etti ve iddialarını desteklemek için Kıbrıs ve birkaç Yunan adasına yakın gemiler gönderdi. Türkiye’nin Rusya ile nispeten dostane ilişkileri ve İsveç’in NATO üyelik hedefini veto etmesi, birçok Avrupa başkentinde Ankara’ya yönelik havayı daha da bozdu.

Yine de, pek çok sürtüşme kaynağına rağmen, Türkiye ve AB kilit ticaret ortakları olmaya devam ediyor ve iklim, sağlık, göç ve Putin’in saldırganlığına karşı Ukrayna’nın direnişini desteklemek gibi konularda birlikte çalışmaya devam etti Ancak ilişkilerin zayıf durumu, birçok işbirliği alanını daha da zorlaştırdı. Örneğin, göç alanında, 2020’den bu yana AB-Türkiye sınırında çok az işbirliği oldu ve işbirliği esasen AB’nin Türkiye’deki yaklaşık dört milyon mülteciyi desteklemek için fon sağlamasıyla sınırlı.

Yazının tamanına bu linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.cer.eu/in-the-press/what-2023-turkish-general-election-could-mean-eu-turkey-relations

European Council on Foreign Relations

BATI TÜRKİYE SEÇİMLERİNE NASIL HAZIRLANMALI?

Seçimlerin sonucunu etkilemeye çalışmayın. “Batı”, kamuoyu söylemine nüfuz eden yıllarca karşı çıkılmamış Amerikan karşıtlığının ardından Türkiye seçimlerinde öcü haline geldi. Hükümet zaten muhalefeti, Türkiye’yi zayıflatmak, mümkünse bölmek ve Türk aile değerlerini zayıflatmak için en azından eşcinsel evliliği yaymak için Batı’nın bir aracı olmakla suçluyor. Tehlikede olan bu kadar çok şey varken, bazı Batılı hükümetler Türk siyasetine çeşitli ince yollarla dalmak isteyebilir. Bu bir hata olur. ABD ve AB üye devletlerinin çoğu, yabancılara güvensiz ve tehlikeli bir şekilde komplo teorilerine açık bir ülke olan Türkiye’de son derece sorunlu profillere sahip. Herhangi bir müdahale, ne kadar incelikli veya becerikli olursa olsun, geri tepme riski taşır. Deneme bile.

Seçimlerin öncesinde, sırasında ve sonrasında, özgür ve adil bir sürece duyulan ihtiyacı sürekli olarak vurgulayın. Seçimleri etkilememe zorunluluğu, ABD ve Avrupa hükümetlerinin en yüksek makamlarından Türkiye’nin müttefiklerinin özgür ve adil bir oylama görmeyi beklediklerini ilan etmelerini engellemez. Bu bildiriler her zaman ilke düzeyinde kalmalı, Türkiye’nin kendi anayasasına ve onlarca yıllık çok partili seçim başarısına atıfta bulunmalı ve Türkiye’de tartışılan belirli tartışmalı konulara ağırlık vermekten kaçınmalıdır. 14 Mayıs’ı takip eden günlerde çekişmeli bir seçim olması durumunda, ABD ve Avrupa Birliği, düzenli bir sürece duyulan ihtiyacı basit ve tutarlı bir şekilde yinelemeli ve her türlü şiddet olayını kınamalı, aksi takdirde ağırlığını koymamalıdır.

Muhalefet kazanırsa, Türkiye Yüksek Seçim Kurulu sonuçları açıkladığı anda tanımak için acele edin. Türkiye Yüksek Seçim Kurulu, “geçici sonuçları” 14 Mayıs gece yarısı, kesin sonuçları ise 19 Mayıs’ta açıklayacak. Rakip rahat bir galibiyetle kazanırsa, çok fazla çekişme riski yoktur. Ancak sonuçlar yakın çıkarsa, Erdoğan hükümetinin 2019 yerel seçimlerinde denediğini tekrarlama ve sonuçları tersine çevirme veya yeniden sayım isteme gibi önlemler alma riski var. Bu nedenle, sonuçlar muhalefet lehine bir sonuç gösteriyorsa, ABD ve AB muhalefetin kazandığını kabul etmek ve başkanlık düzeyinde diplomasiye girişmek için hızla hareket etmelidir.

İkinci bir tur varsa sessiz olun. Her halükarda, adaylardan hiçbiri ilk turda cumhurbaşkanı seçilmek için gereken yüzde 51’i alamayacak, bu nedenle iki hafta sonra ikinci tura ihtiyaç duyulacak. Adaylar birbirine karşı tüm kozları kullanacak ve bu dönem, Erdoğan’ın hükümeti kurmak için çoğunluğu kaybettiği 2015 yazında olduğu gibi, fırtınalı olma potansiyeline sahip. Avrupa ve ABD’nin üst düzey angajmandan kaçınması, demokratik sürece desteğini ifade etmeye devam etmesi ve Irak veya Suriye’de muhalefet bloğunun savaştığı söylemini beslemek için kullanılabilecek olası provokasyonları engellemesi özellikle önemli.

Avrupalıları Türkiye’yi yeniden düşünmeye itin. Mevcut muhalefetten oluşan bir hükümet birden fazla diplomatik ve ekonomik zorlukla karşı karşıya kalacak. Türkiye’nin Batılı ortaklarıyla kopan bağlarının restorasyonu, ülkenin AB ile can çekişmekte olan üyelik müzakerelerini yeniden canlandırmak gerekli. Hem ABD hem de AB üye devletleri, Türkiye’nin yeni liderlerini AB sürecini hızlandırmak için bir an önce Brüksel’e gitmeye teşvik etmeli. Brüksel, Ankara’nın yeni liderliği için, katılım sürecinde dondurulmuş fasıllardan en az birinin açılmasını, Türkiye-AB serbest ticaret anlaşmasının çok ihtiyaç duyulan modernizasyonunun başlatılmasını ve vizesiz seyahat için müzakerelerin yeniden başlatılmasını içermesi gereken önemli bir paket hazırlamalı. Önemli olan sonuçtan çok süreçtir. Buna karşılık, Türkiye’nin yeni liderleri, Avrupalı mevkidaşlarına göçle ilgili 2016 Türkiye-AB anlaşmasına uymaya istekli oldukları ve Türkiye’deki mültecileri zorla Suriye’ye geri gönderme planları olmadığı konusunda güvence verebilir.

Yazının tamanına bu linkten ulaşabilirsiniz:

https://ecfr.eu/article/how-the-west-should-prepare-for-the-turkish-elections/

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir