Çetin Doğan için Cumhurbaşkanı’na çağrı

Cumhuriyet Halk Partisi Adalet Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen ile Milli Savunma Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yankı Bağcıoğlu, 28 Şubat Davası nedeniyle cezaevinde olan emekli Orgeneral Çetin Doğan’ı ziyaret etti. Gökçen ve Bağcıoğlu, ziyaretin ardından İzmir 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu önünde basın açıklaması yaptı.

“İNSANLIK ADINA GEREKLİ KARARI BİR AN ÖNCE VERMESİNİ TALEP EDİYORUZ”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yankı Bağcıoğlu şunları söyledi:

“Öncelikle sayın Çetin Doğan, hafta sonu meydana gelen menfur terör saldırılarında hayatını kaybeden kahraman askerlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine, sevdiklerine, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ve silah arkadaşlarına başsağlığı ve sabır dileklerini iletti. Aynı zamanda olumsuz meteorolojik şartlarda ve zor coğrafi koşullarda görevine devam eden Türk Silahlı Kuvvetleri’ne başarı diledi. FETÖ savcısı, FETÖ hakimi ile dizayn edilen bu davada, Adli Tıp Kurumu’nun cezaevinde yaşayamaz raporu verdiği sayın Çetin Doğan ve diğer hükümlüler hakkında sayın Cumhurbaşkanı’nın bu raporları değerlendirmesini insanlık adına gerekli kararı bir an önce vermesini talep ediyoruz” dedi.

“RAPOR CUMHURBAŞKANILĞI’NDA BEKLİYOR”

Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen de sözlerine 12 şehidi hatırlatıp, “Bütün ulusumuzun başı sağ olsun, hepimizin başı sağ olsun” diyerek başladı. Bugünkü görüşmede hukuki süreci de konuştuklarını, Çetin Doğan’ın yargılandığı davada başka hükümlülerin de olduğunu dile getiren Gökçen, “Çetin Doğan’ın bu yaşında, bu sağlık durumunda cezaevinde kalamayacağına dair Adli Tıp Kurumu raporu var. Bu raporun Cumhurbaşkanlığı’na ulaşıp ulaşmadığı konusunda Adalet Bakanlığı’na bir dilekçe ile sorduklarını iletmişlerdi. Adalet Bakanlığı’ndan gelen cevaba göre bu rapor Cumhurbaşkanlığı’na ulaşmış durumda. Şu anda Çetin Doğan’ın cezaevinde kalamayacağına dair rapor beklemekte. Anayasanın 104. maddesine göre bir yetkisi var. Kocama halinde cezayı kaldırma yetkisi. Cumhurbaşkanı bu yetkisini, konu domuz bağcı Hizbullahçıya geldiğinde kullanıyor, emekli askerlerimize geldiği zaman, Çetin Doğan ve diğer generallere geldiği zaman bu yetkiyi ne yazık ki kullanmıyor” diye konuştu.

FETÖ’cü olduğu ortaya çıkmış, kaçarken yakalanmış savcıların iddianameleri ile bu şekilde elde edilen delillerle sürdürülen bir yargı sürecinden söz ettiklerini belirten Gökçen, “Bütün bu yargı sürecinde söylenebilecek çok söz var ama işin geldiği en son noktada şunu tekrar hatırlatmak istiyoruz; Çetin Doğan’ın kendisi bir af dilemiyor. Anayasanın 104. Maddesi Cumhurbaşkanı’na komaca halinde cezayı kaldırma yetkisi tanımış. Biz diyoruz ki bu af yetkisini Hizbullahçı teröristlere kullanıyorsanız, işte o zaman emekli askerlere de kullanmanız gerekir” dedi.

“CAN ATALAY TAHLİYE EDİLMELİ”

CHP Genel Başkanı Yardımcısı Gökçe Gökçen’e, Anayasa Mahkemesi’nin Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay için ikinci kez verdiği hak ihlali kararına rağmen hala tahliye edilmemesiyle ilgili soruyu da yanıtladı. Can Atalay’ın tahliye edilmesi gerektiğini söyledi. Anayasa Mahkemesi’nin bireysel başvuru hakkının ihlal edilmesi konusunda oy birliğiyle karar verdiğine dikkat çeken Gökçen, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin derhal Can Atalay’ı tahliye etmesi gerektiğini vurguladı.

“SİYASİ KARARLARIN BAŞKA BİR GÖRÜNÜMÜ”

Hakem Halil Umut Meler’e yönelik yumruklu saldırısının ardından tutuklanan Ankaragücü Spor Kulübü Başkanı Faruk Koca’nın tahliye edilmesi ile ilgili düşüncesi sorulan Gökçe Gökçen, Türkiye’de bu tür olaylar yaşandığında anlık tepkilerin oluştuğunu uzun vadeli çözümler üretilmediğini dile getirerek, “Çok tepki geldiği zaman birileri tutuklanır, ondan sonra tepkiler azalmaya, olaylar unutulmaya başladığında bu kararlar da geri alınır. Ama sistemin temeline dair bir çözüm getirilmez” dedi. Koca’nın tahliyesiyle ilgili “Bunlar da siyasi kararların başka bir görünümü hepimiz için” değerlendirmesi yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir