Japonya’da 4 bakan istifa etti: “Bağış gelirlerini eksik bildirdiler” iddiası

LDP’de “Abe Şinzo” grubu olarak bilinen “Seiwa” fraksiyonuna mensup milletvekillerinin, “parti bağış etkinliklerindeki gelirleri eksik beyan ettiği” iddiaları, Japonya’nın gündeminde yer alıyor.

Başbakan Kishida Fumio kabinesinde görevli “Seiwa” fraksiyonuna mensup ve “gelirleri eksik beyan ettiklerinden” şüphelenilen 4 bakan istifa etti.

Kishida, istifaları kabul etti. Böylelikle Kishida kabinesinde 4 üst düzey koltuk boşaldı.

“Hükümet Sözcüsü” olan Kabine Baş Sekreteri Matsuno Hirokazu ile Ekonomi Bakanı Nişimura Yasutoşi, Tarım Bakanı Miyaşita İçiro ve İçişleri Bakanı Suzuki Junji görevinden ayrıldı.

Kishida Fumio kabinesinde görevli kıdemli bakan yardımcıları ile parlamenter bakan yardımcılarının da istifa ettiği bildirildi.

Japonya Başbakanı Kishida Fumio

“HALKIN SİYASETE YÖNELİK SARSILAN GÜVENİ ONARILMALI”

Başbakan Kishida, iddiaları “oldukça talihsiz” olarak niteleyerek, “halkın siyasete yönelik sarsılan güveni onarılmadan” siyasi istikrarın başarılamayacağına inandığını söylemişti.

LDP içinde en büyük fraksiyon olarak tanınan “Seiwa”ya mensup 4 bakan, 5 kıdemli bakan yardımcısı ve 6 parlamenter bakan yardımcısı bulunuyordu.

Japonya’da, Temmuz 2022’de katıldığı seçim kampanyasında silahlı saldırı sonucu ölen eski Başbakan Abe Şinzo, ülke tarihinde bu görevde en uzun süre kalan isim olmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir